You are not connected. Please login or register

ابراز نگرانی فعالان حقوق بشر ازتهدید خانواده های بازداشت شدگان

View previous topic View next topic Go down  Message [Page 1 of 1]

PersianBoy

avatar
مدیرکل سایت
مدیرکل سایت
جرس: در واکنش به ادامه بازداشت و تداوم فشار بر فعالان حقوق بشریِ دستگیرشده برای اخذ اعترافات تلویزیونی و موارد مشابه، دبیرخانۀ مجموعه فعالان حقوق بشر، با انتشار بیانیه ای نسبت به وضعیت نگران کنندۀ خانواده های بازداشت شدگان و تهدید آنها توسط سپاه و دستگاههای امنیتی، هشدار داد.


به گزارش ارگان خبری فعالان حقوق بشر در ایران، این بیانیه با اشاره به دستگیری های گستردۀ تلاشگران حقوق بشری و فعالان حوزۀ مبارزه با فیلترینگ اینترنتی که طی دو هفته اخیر توسط سپاه پاسداران و با عنوان "حوزه های حقوق بشر و سایبری" بازداشت شده اند، متذکر می گردد "به غیر از تعداد انگشت شماری از بازداشت شدگان، از سرنوشت قاطبه فعالان حقوق بشر دربند اطلاعی در دست نیست و اندک افرادی که امکان تماس یا ملاقات یافته اند نیز، از وضعیت نامناسب جسمی و روحی برخوردار بوده و در تنها موردی که امکان رویت مناسب زندانی وجود داشته آثار ضرب و شتم بوسیله باتوم، چوب و شوکر در سر و بدن کاملا مشخص ارزیابی شده است."


این بیاینه خاطرنشان می سازد "اکثر بازداشت شدگان که بدون امکان تلفن و ملاقات و در سلول انفرادی به سر می برند، همچنان فاقد وکیل مدافع و محروم از حقوق قانونی و انسانی خود هستند و مضاف به این موضوع مفتوح بودن پرونده ها در دادسرای مستقر در زندان اوین عملا امکان دسترسی خانواده و یا وکیل به پرونده را منتفی کرده است."


فعالان حقوق بشر همچنین به اینکه "مجموع اقدامات غیرقانونی نیروهای امنیتی باعث افزایش نگرانی خانواده ها و بالطبع تلاش بیشتر آنها برای پیگیری وضعیت فرزندان دربندشان شده" اعتراض کرده و متذکر می شود "خانواده ها در حالی که تلاش می کنند با استفاده از وکلا و پیگیریهای روزمره از حداقل فضای قانون برخوردار باشند، مورد تهدید نیروهای امنیتی قرار گرفته اند... حتی نیروهای امنیتی در چند مورد زندانی را به پای تلفن آورده و از او خواسته اند از خانواده خود بخواهد وکیلی برای او نگیرند. این فشارها بعضا در حدی بوده که زندانی تحت فشار برای منصرف کردن خانواده از پیگیری وضعیت خود به رفتار و گفتار غیرمعمول روی آورده است. هم چنین با دیکته کردن گفتار به زندانیانی که امکان تماس تلفنی داشته اند از آنان خواسته شده که حتی علیرغم وجود مشکل در تکلم و گفتار، فقط به خانواده خود از خوب بودن محل نگهداری و بدون مشکل بودن خود بگویند."


این گزارش می افزاید "در مواردی نیروهای امنیتی با تماس مستقیم با چند تن از خانواده های بازداشت شدگان، خواهان عدم پیگیری پرونده و سکوت خبری در مورد ایشان شده اند. این نیروها بی هیچ واهمه ای به تهدید خانواده ها مبنی بر بازداشت سایر اعضای خانواده پرداخته اند. همینطور برای برخی از همکاران فعال مجموعه، خاصه در فضای نت، از سوی نهادهای وابسته به سپاه پاسداران ایمیل های رسمی برای پایان دادن به فعالیتشان ارسال شده که در آن بی محابا به تهدید خانواده های افراد فعال پرداخته شده است. تهدیدات نیروهای امنیتی و اقدامات بی محابا و غیرانسانی آنان در حدی است که اطلاع رسانی و پیگیری وضعیت فعالان حقوق بشر دربند که طی آخرین اطلاعیه مجموعه بالغ بر ۴۱ تن اعلام شده بودند را با محدودیت و مشکلات جدی روبه رو ساخته است. "


مجموعه فعالان حقوق بشر همچنین از اطلاعات موثق خود پیرامون اقدامات جاری در بند ۲ الف سپاه پاسداران در زندان اوین برای تهیه یک مستند چند قسمتی و در جهت تخریب و اتهام زنی به بازداشت شدگان خبر داد.


لازم به ذکر است طی چند هفته اخیر تعداد زیادی از مدافعان و فعالان حقوق بشر و همچنین کنشگرانِ حوزۀ مجازی و مبارزه با فیلترینگ، توسط گروههای ویژۀ سپاه دستگیر شده و تا کنون در وضعیت نگران کننده و بلاتکلیفی به سر می برند.


__________________
واعظی پرسید از فرزند خویش هیچ دانی مسلمانی به چیست؟ صدق و بی آزاری و خدمت به خلق هم عبادت، هم کلید زندگیست گفت زین معیار اندر شهرما یک مسلمان هست آن هم ارمنیست
View user profile http://WWW.PARSiYAN.TK

View previous topic View next topic Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum