You are not connected. Please login or register

زیباکلام:یک بچه دبستانی هم فرمایشات آقای کلهر را رد می‌کند

View previous topic View next topic Go down  Message [Page 1 of 1]

وطن سبز

avatar
کاربر تازه وارد
کاربر تازه وارد
کلمه: صادق زیبا کلام می‌گوید: «اولین سوالی که به وجود می آید این است که جناب آقای کلهر! چه طور شد شما بعد از ۱۲سال متوجه شدید دوم خرداد و انتخاب آقای خاتمی انقلاب مخملی بوده است؟ و چطور نه جناب عالی و نه هیچ یک از همفکران‌تان در جناح راست ظرف ۱۲سال گذشته نگفته بودند دوم خرداد انقلاب مخملی بوده است؟»

اول اسفند ماه اظهار نظری از سوی مهدی کلهر مشاور فرهنگی محمود ‌احمدی نژاد منتشر شد که شگفت‌انگیز می‌نمود، سخنی که هم کمدی بود و هم تراژدی، هم تحلیل بود هم تحریف، هم تعریف بود هم تحقیر، مشاور رییس جمهور دوم خرداد را برنامه آمریکا دانست و آن را کودتای مخملی خواند وی به گونه‌ای اقتدار جمهوری اسلامی ایران را به سخره گرفت و به گونه‌ای دیگر آمریکا را پیروز میدان مبارزه با ایران در دهه هفتاد دانست، اما کلهر چه گفت؟

وی گفت: «به عقیده من اولین انقلاب مخملی در خاورمیانه در سال ۱۳۷۶ صورت گرفت. یعنی دوم خرداد اولین انقلاب مخملی است. این انقلاب کاملاً شکست نخورد و براساس پیروزی هایی که آمریکایی ها در این انقلاب داشتند برای انقلاب های شمال مثل گرجستان و اوکراین و … برنامه ریزی کردند. من دوم خرداد را یک نوع تست نسبتا موفقی از انقلاب مخملی در کشورهای منطقه می دانم.»

صادق زیباکلام استاد دانشگاه و تحلیل‌گر سیاسی در این‌باره به خبرنگار «فرارو» گفت: «من تصور می کنم برای مزاح و شوخی این اظهار نظر جالب است تا افراد در حال و هوای عید تا حدودی بشاش شوند و بخندند در غیر این صورت یک بچه دبستانی هم این فرمایشات آقای کلهر را رد می کند.»

وی افزود: «اولین سوالی که به وجود می آید این است که جناب آقای کلهر! چه طور شد شما بعد از ۱۲سال متوجه شدید دوم خرداد و انتخاب آقای خاتمی انقلاب مخملی بوده است؟ و چطور نه جناب عالی و نه هیچ یک از همفکران‌تان در جناح راست ظرف ۱۲سال گذشته نگفته بودند دوم خرداد انقلاب مخملی بوده است؟ چگونه است که این همه تحلیل از سوی جنابعالی و طیفی که به آن تعلق دارید درباره دوم خرداد صورت گرفت اما در سال‌های اوج اصلاحات این مطلب را عنوان نکردید و الان این افشاگری را صورت دادید؟»

زیبا کلام با اشاره به دانش سیاسی کلهر ادامه داد: «نکته دوم این است که من نمی‌دانم دانش سیاسی و جامعه‌شناسی، جامعه‌شناسی‌سیاسی و تاریخی آقای کلهر چه میزان است اما خوب ایرادی ندارد ما این روزها شاهد اظهار نظرهایی هستیم درباره پدیده‌های سیاسی داخلی و خارجی توسط افرادی که نه دانشی دارند و نه صلاحیتی و نه مطالعاتی، اما اظهار نظر می‌نمایند.»

وی با بیان این که سیاست خصوصیت ویژه‌ای دارد که دیگر دانش‌ها فاقد آن هستند و گفت: «نکته جالب علم سیاست این است که برخلاف حوزه‌های دیگر دانش که بدون آگاهی نمی‌توان در مورد آن اظهار نظر کرد در عرصه سیاست بدون این که کوچک‌ترین مطالعه و تحقیقی در مورد سوژه مورد نظر داشته باشیم به راحتی می توانیم اظهار نظر کنیم هم‌چنان که سوار تاکسی یا اتوبوس می‌شویم و یا در محافل مهمانی و دور هم جمع شدن‌ها و صف نانوایی افراد در مورد مسائل سیاسی اظهار نظر می‌نمایند، من تصور می‌کنم سخن آقای کلهر درباره دوم خرداد نیز در ردیف این اظهار نظرها قرار می‌گیرد.»

این استاد دانشگاه تصریح کرد: «من یقین دارم که جناب کلهر در طول عمرشان حاضر نشده‌اند که حتی یک صفحه مطلب در خصوص دوم خرداد مطالعه کنند و سپس اظهار نظر نمایند، بنابراین مطالب ایشان خیلی جای شگفتی ندارد. ایشان به هیچ وجه متوجه تبعات نظرشان نیستند، کم‌ترین تبعات اظهار نظر ایشان این است که امریکایی‌ها توانستند دوم خرداد را به وجود بیاورند. می‌توان از ایشان این سوال را مطرح کرد که آمریکایی‌ها چگونه توانستند در روز روشن این کار را انجام دهند؟»

این تحلیل‌گر سیاسی افزود: «بحث دیگری که مطرح می‌شود این است که بعد از ۲۲ بهمن امسال آقای کلهر و دوستان‌شان گفتند ۵۰میلیون از ما طرفداری کردند، آن‌وقت این مسئله طرح می‌گردد، ۵۰ میلیونی که به آن افتخار می کنید و می‌گویید در ۲۲ بهمن آمدند و از شما حمایت کردند؛ خیلی راحت می‌شود آن‌ها را بازی داد چرا که آمریکایی‌ها توانستند آنها را در دوم خرداد بازی دهند و با خود همراه نمایند.»

زیبا کلام با اشاره به شعارهای که بر ضد آمریکا در ایران زده می‌شود گفت: «اگر آمریکایی‌ها در این کشور این‌قدر نفوذ دارند پس این شعارهایی که شما و دوستان‌تان می دهید که ما آمریکا را به خاک سیاه نشاندیم و گرفتیم و بستیم، صهیونیسم را بیچاره کردیم، استعمار را در به در نمودیم، امپریالیسم را خانه به دوش کردیم، استعمار جهانی را به خاک سیاه نشاندیم چیست؟ چطور شما می توانید این شعارها را بدهید در حالی که آمریکایی‌ها در مملکت شما ۲۰ میلیون را آدم را به راحتی به پای صندوق‌های رای می آورند و مهره‌ی دست نشانده خود را به آن‌ها قالب کنند.»

وی ادامه داد: «با اظهارات آقای کلهر معلوم می‌شود در این مملکت۱۲ سال پیش ۲۰ میلیون مخالف وجود داشته و آمریکایی‌ها توانستند از وجود آن‌ها بهره‌برداری نمایند و یک انقلاب مخملی انجام دهند تنها نتیجه که می‌شود گرفت این است که انقلاب اسلامی خیلی ناموفق بوده‌است که بعد از قریب به ۱۸ سال تنها هنرش این بوده که ۲۰ میلیون مخالف به وجود بیاورد.»

این استاد دانشگاه تهران اظهارت کلهر را موید نظرات خود دانست و اظهار کرد: «حرف آقای کلهر نظریه من را اثبات می‌کند، من همواره از سال ۱۳۷۰ معتقد بودم که ما به لحاظ علمی علی‌رغم دسته گل‌ها و تاج گل‌هایی که برای خود می‌فرستیم به خاطر موشکی که هوا کردیم یا سایر کارهای محیرالعقولی که انجام دادیم اتفاقا فوق‌العاده به لحاظ علمی عقب مانده‌ایم این عقب ماندگی در علوم انسانی ابعاد گسترده‌تری دارد و طرز تفکرات و اظهار نظرهایی که آقای کلهر به عنوان فعال فرهنگی درخصوص دوم خرداد مطرح می‌کند، نشان می‌دهد ما چقدر از لحاظ دانش علوم انسانی ضعیف هستیم که نخبگان فکری ما غایت دانش‌شان افکار و عقایدی است که از زبان ایشان می‌شنویم به عبارتی دیگر نظریه آقای کلهر در مورد دوم خرداد به مصداق “آفتاب آمد، دلیل آفتاب” درستی ادعای بنده را با کمال تاسف نشان می دهد.»

وی در پایان تصریح کرد: «دوم خرداد بر خلاف اظهارات جناب کلهر و دوستان‌شان مانند انتخابات‌های دیگر بود. دوم خرداد به نظر من یک “نه بزرگ” بر بسیاری از سیاست‌های نظام جمهوری اسلامی ایران تا سال ۷۶ بود. دلیل این که ۲۰ میلیون به آقای خاتمی رای دادند این بود که مردم تصور می‌کردند آقای خاتمی نامزدی مستقل است و ایشان به عنوان چهره حکومتی شناخته نشده بود و بیرون از حاکمیت قرار داشت به گمان من آن ۲۰ میلیون پیش از این که به محمد خاتمی رای داده باشد “۲۰ میلیون نه” به سیاست‌های پیبش از دوم خرداد بود.»

View user profile

View previous topic View next topic Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum